کمک های مردمی به شیعه ها


کمک های مردمی به شیعه ها

عضویت در پیامک


عضویت در سامانه پیامک شیعه ها
برای عضویت در سامانه پیامکی

پایگاه فرهنگی ، مذهبی شیعه ها لطفا

عدد ۲ را به ۲۰ ۲۰ ۸۹ ۵۰۰۰۲۹ ارسال نمایید.

عضویت در خبرنامه

تبلیغات متنی

تبلیغات

زندگینامه آیت الله حاج سید یونس اردبیلی

shiaha

ولادت

آیت الله حاج سید یونس اردبیلی فرزند سید محمد تقی فرزند میرفتحعلی، در سال ۱۲۹۳ قمری برابر با سال ۱۲۵۵ شمسی، در خاندان علم و فضیلت در شهر اردبیل دیده به جهان گشود. اجداد ایشان همگی از روحانیون سر شناس منطقه بوده اند.

تحصیلات

ایشان پس از گذران دوران کودکی تحت تعلیم و تربیت والد خود، قرائت قرآن و دروس مکتب خانه ای و مقدمات علوم حوزوی را فرا گرفت. وی پس از مدتی در حلقه درس علماء وقت حوزه علمیه اردبیل، از آن جمله آیت الله سید مرتضی خلخالی وارد گردید و در سنین نوجوانی با توجه به استعداد درخشان خود به رتبه بالائی از علم دست یافت.

آیت الله اردبیلی در سال۱۳۱۰ قمری (برابر با سال ۱۲۷۱ شمسی)، عازم حوزه علمیه زنجان شد و به مدت دو سال از دروس معقول و منقول عالم عامل و فقیه زاهد آیت الله آخوند ملا قربانعلی زنجانی معروف به حجت الاسلام زنجانی و آیت الله آخوند ملا سبز علی زنجانی و آیت الله مجید حکمی بهره گرفت.

ایشان در سال ۱۳۱۳ قمری (برابر با سال ۱۲۷۳ شمسی) به حوزه علمیه نجف اشرف که در آن زمان با حضور علماء و فقهاء نامی یکی از پرفروغ ترین دوران های خود را سپری می کرد، عزیمت نمود و از محضر آیات عظام فاضل شربیانی، شریعت اصفهانی، سید محمد کاظم طباطبائی یزدی و بخصوص آخوند ملا محمد کاظم خراسانی ( معروف به آخوند خراسانی) بهره مند شد و به رتبه عالی اجتهاد نائل گردید .

وی پس از رحلت استاد خود مرحوم آخوند خراسانی در سال ۱۳۲۹ قمری در حوزه علمیه نجف بر کرسی تدریس نشست و جویندگان علم و فضیلت را از گنجینه دانش خود بهره مند ساخت.

آیت الله حاج سید یونس اردبیلی پس از چند سال و همزمان با دوران مرجعیت آیت الله العظمی میرزا محمد تقی شیرازی، به کربلای معلی مشرف شد و در حوزه درسی میرزای شیرازی شرکت کرد و مورد

توجه ایشان قرار گرفت. رسیدگی به امور طلاب علوم دینی از سوی میرزا به وی واگذار شد و مدتی نیز سرپرستی حوزه نجف را به دستور میرزا، عهده دار شد.

بازگشت به وطن

ایشان در سال ۱۳۴۶ قمری در حالی که از علما و فقهای برجسته و سرشناس حوزه مقدس نجف اشرف بشمار می رفت، به زادگاه خود دار الارشاد اردبیل مراجعت نمود.

از آنجا که در این تاریخ عده ای از علماء و فقهاء عظام حوزه علمیه اردبیل همچون حضرات آیات میرزا یوسف مجتهد اردبیلی، میرزا علی اکبر آقا مجتهد، میرزا عبد الله اردبیلی، شیخ ستار اردبیلی، شیخ حسن طاهری و دیگران، چهره در نقاب خاک کشیده بودند، آیت الله حاج سید یونس اردبیلی بعنوان یکی از علماء اعلام در مسند افتاء و مرجعیت و تدریس و ارشاد نشست و به رتق و فتق امور دینی منطقه در کنار علمای اعلام همت گمارد.

سفر به مشهد مقدس

وی در پانزدهم ربیع الاول سال ۱۳۵۴ قمری (مصادف با ۲۵ خرداد سال ۱۳۱۴ شمسی بقصد اقامت و مجاورت حضرت امام رضا (ع)، عازم مشهد مقدس گردید و مورد استقبال علماء و عموم طبقات آن سامان واقع شد. بلافاصله پس از ورود آیت الله حاج سید یونس اردبیلی، موج واقعه ننگین کشف حجاب رضا خانی به مشهد مقدس فرا رسید و ایشان در کنار آیت الله حاج آقا حسین قمی و آیت الله میرزا محمد آقا زاده و دیگر علماء حوزه علمیه مشهد مقدس، رهبری نهضت مقاومت در برابر اقدامات ضد دینی رضاخان را عهده دار گردید.

تبعید به زادگاه و هجرت دوباره به مشهد

پس از فاجعه کشتار مردم بپاخاسته در مسجد گوهر شاد، در اواسط ربیع الثانی سال ۱۳۵۴ قمری (برابر با اواخر تیرماه سال ۱۳۱۴ شمسی) آیت الله اردبیلی به همراه جمعی دیگر از علماء مشهد دستگیر و در تهران زندانی شدند و پس از محاکمه، ایشان به زادگاه خود اردبیل تبعید گردیدند.

آیت الله سید یونس اردبیلی در دوره دوم حضور خود در اردبیل نیز منشاء خدمات و مرجع مراجعات دینی و علمی گشت و به تدریس و تبلیغ و اقامه جماعت و دیگر شئونات و وظایف روحانیت همت گماشت.

پس از سقوط رضاخان در سال ۱۳۲۰ شمسی ایشان مجددا به مشهد مقدس بازگشت و ضمن تدریس در حوزه علمیه مشهد، جزء مراجع تقلید جهان تشیع قرار گرفت.

وی در میان علماء و بزرگان عصر خویش علاوه بر اشتهار علمی و فقهی در حد مرجعیت، به ویژگی هایی چون تقدس، تقوی، زهد، بی اعتنائی به زخارف دنیا، شجاعت، صراحت لهجه و اهتمام به نهی از منکر و امر به معروف، شناخته شد و مورد تکریم و تعظیم فوق العاده بزرگانی چون آیت الله العظمی حاج آقا

حسین بروجردی، آیت الله العظمی حاج آقا حسین طباطبائی قمی، آیت الله العظمی میلانی، آیت الله سید ابوالقاسم کاشانی و دیگر اعاظم عصر خود واقع گردید.

حضرت امام خمینی (ره) علیرغم اینکه از تعداد معدودی از از علماء و مراجع نام برده و تجلیل کرده اند، بارها و در موارد متعدد از ایشان یاد کرده و آن بزرگوار را مایه افتخار دانسته و از مبارزات سیاسی و روحیه ستم ستیزی ایشان تمجید نموده اند. مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای نیز ایشان را یکی از علماء مجاهد عصر حاضر دانسته و مقام عالی ایشان را ستوده اند.

آیت الله حاج سید یونس اردبیلی در طول حیات بابرکت خود، علاوه بر تربیت شاگردانی چون آیت الله العظمی سید محمد حجت کوه کمره ای، آیت الله شیخ محمد علمی اردبیلی، آیت الله شیخ محمد واعظ زاده خراسانی، آیت الله حاج آقا مروج و حجج اسلام شیخ کاظم مدیر شانه چی، شیخ عبدالرحیم جعفری، شیخ یوسف صاحب الزمانی و دکتر سید جواد مصطفوی، تالیفاتی را در زمینه فقه و اصول از خود به یادگار گذاشته است که از آن جمله، رساله هایی در صلوه المسافر، قاعده لاضرر، فروعات علم اجمالی، بحث ترتب و معتقدات القاصر فی اصول الدین، حاشیه بر کتاب عروه الوثقی و رساله عملیه با نام وجیزه المسائل می باشد.

وفات

سرانجام، این مرجع عالیقدر و فقیه عالی مقام در ۲۱ ذیقعده سال ۱۳۷۷ قمری برابر با ۳۰ اردیبهشت ماه سال ۱۳۳۷ شمسی به دیار باقی شتافت و پس از تشییع با شکوه، پیکر مطهرش در پایین پای مقدس حضرت ثامن الحجج امام علی بن موسی الرضا (ع) (در رواق دارالسعاده) به خاک سپرده شد .

مبارزات آیت الله سید یونس اردبیلی (به روایت اسناد و خاطرات)، عنوان کتابی است که از سوی مرکز اسناد انقلاب اسلامی برای اولین بار در سال ۱۳۸۵ منتشر شده است.

* علیرضا نوروزی

—————————————————————————–

[۱]  . برخی تاریخ تولد ایشان را سال ۱۲۹۶ قمری می دانند. (ر ک: مشاهیر مدفون در حرم رضوی، ج ۱، ص ۶۰ ؛ گنجینه دانشمندان، ج ۳، ص ۶۱)

[۱]  . به نقل از دبیرخانه کنگره بزرگداشت آیت الله العظمی سید یونس موسوی نجفی اردبیلی (ره) همراه با اضافات.

پایگاه فرهنگی ، مذهبی شیعه ها - زندگینامه آیت الله حاج سید یونس اردبیلیپایگاه فرهنگی ، مذهبی شیعه ها - زندگینامه آیت الله حاج سید یونس اردبیلیپایگاه فرهنگی ، مذهبی شیعه ها - زندگینامه آیت الله حاج سید یونس اردبیلیاشتراک گذاری

برچسب ها

مطالب مشابه ...

0 نظر درباره “زندگینامه آیت الله حاج سید یونس اردبیلی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رسانه تصویری شیعه ها

رسانه تصویری شیعه ها

آخرین های رسانه تصویری

با خطا روبرو شدیم! که نشان دهنده‌ی اینست که خوراک کار نمی‌کند. دوباره تلاش کنید.

ختم صلوات

ختم صلوات برای ظهور و سلامتی امام مهدی (عج) ؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...