کمک های مردمی به شیعه ها


کمک های مردمی به شیعه ها

عضویت در پیامک


عضویت در سامانه پیامک شیعه ها
برای عضویت در سامانه پیامکی

پایگاه فرهنگی ، مذهبی شیعه ها لطفا

عدد ۲ را به ۲۰ ۲۰ ۸۹ ۵۰۰۰۲۹ ارسال نمایید.

عضویت در خبرنامه

تبلیغات متنی

تبلیغات

عالم برزخ

پایگاه فرهنگی ، مذهبی شیعه ها - عالم برزخ

در میان این جهان و سرای آخرت، جهان سومی به نام «برزخ‏» است که ارواح همه انسانها پس از مرگ تا روز قیامت در آن قرار می‏گیرند.
«و من ورائهم برزخ الی یوم یبعثون، و پشت‏سر آنها (پس از مرگ) برزخی است تا روز قیامت‏» . (۱)
البته از جزئیات آن جهان نیز آگاهی زیادی نداریم و نمی‏توانیم داشته باشیم، این قدر می‏دانیم که ارواح نیکان و صالحانی که در درجات بالا قرار دارند (مانند ارواح شهدا) در آن جهان، متنعم به نعمتهای فراوانی هستند: «و لا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون، هرگز گمان مبر کسانی که در راه خدا کشته شدند مردگانند، بلکه آنها زنده‏اند و در پیشگاه پروردگارشان متنعمند» . (۲)
و نیز ارواح ظالمان و طاغوتها و حامیان آنها در آن جهان معذبند، همان گونه که قرآن درباره فرعون و آل فرعون می‏گوید: «النار یعرضون علیها غدوا و عشیا و یوم تقوم الساعه ادخلوا آل فرعون اشد العذاب، عذاب آنها (در برزخ) آتش (دوزخ) است که هر صبح و شام بر آن عرضه می‏شوند، و روزی که قیامت‏بر پا شود (می‏فرماید) آل فرعون را داخل سخت‏ترین عذابها کنید!» (۳)
ولی گروه سومی که گناهان کمتری دارند نه جزء این دسته‏اند و نه جزء آن دسته، و مشمول هیچ کدام از عذاب و کیفر نیستند، گویی در جهان برزخ در حالتی شبیه به خواب فرو می‏روند و در رستاخیز بیدار می‏شوند! «و یوم تقوم الساعه یقسم المجرمون ما لبثوا غیر ساعه…و قال الذین اوتوا العلم و الایمان لقد لبثتم فی کتاب الله الی یوم البعث فهذا یوم البعث و لکنکم کنتم لا تعلمون، و روزی که قیامت‏بر پا شود گنهکاران قسم یاد می‏کنند که جز ساعتی در عالم برزخ درنگ نکردند… اما کسانی که علم و ایمان به آنها داده شده (خطاب به مجرمان) می‏گویند:شما به فرمان خدا تا روز قیامت (در عالم برزخ) قرار داشتید، و اکنون روز رستاخیز است ولی شما نمی‏دانستید!» (۴).
در روایات اسلامی نیز از پیغمبر اکرم (ص) آمده است که فرمود: «القبر روضه من ریاض الجنه او حفره من حفر النیران، قبر یا باغی است از باغهای بهشت، یا حفره‏ای از حفره‏های دوزخ‏» . (۵)

پی‏نوشتها:

۱- سوره مؤمنون، آیه ۱۰۰.
۲- سوره آل عمران، آیه ۱۶۹.
۳- سوره مؤمن، آیه ۴۶.
۴- سوره روم، آیه ۵۶.
۵- صحیح ترمذی، جلد ۴، کتاب صفه القیامه، باب ۲۶، حدیث ۲۴۶۰، در منابع شیعه این حدیث گاه از امیر مؤمنان علی (ع) و گاه از امام علی بن الحسین (ع) نقل شده است (بحار الانوار، جلد ۶، صفحه ۲۱۴ و ۲۱۸) .

پایگاه فرهنگی ، مذهبی شیعه ها - عالم برزخپایگاه فرهنگی ، مذهبی شیعه ها - عالم برزخپایگاه فرهنگی ، مذهبی شیعه ها - عالم برزخاشتراک گذاری

برچسب ها

مطالب مشابه ...

0 نظر درباره “عالم برزخ”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رسانه تصویری شیعه ها

رسانه تصویری شیعه ها

آخرین های رسانه تصویری

با خطا روبرو شدیم! که نشان دهنده‌ی اینست که خوراک کار نمی‌کند. دوباره تلاش کنید.

ختم صلوات

ختم صلوات برای ظهور و سلامتی امام مهدی (عج) ؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...